niedziela, 12 lutego 2012

Festiwal Młodych Talentów I LO (2)

Historia FMT (cz. 2)

Udany debiut wróżył imprezie dłuższy żywot. W kolejnym roku szkolnym, 1971/1972, odbyła się druga edycja Festiwalu Młodych Talentów. Niestety prawie nic o nim nie wiemy. Jedyne informacje podaje kronika klasy 4a: odbył się w lutym 1972 r., wyniki budziły kontrowersje i ożywione dyskusje wśród uczniów, ogólnie rzecz biorąc impreza się udała, a jedyną wadą całego przedsięwzięcia była przerażająca wprost długość koncertu (od godz. 9.00 do 13.30).

III FMT przyniósł trochę nowości. Przede wszystkim odbywał się w dwóch etapach. Najpierw 9 marca 1973 r. odbyły się w Domu Żołnierza przesłuchania konkursowe, w trakcie których jury oceniło 25 wykonawców i 5 zespołów muzycznych, a potem, 15 marca, odbył się koncert finałowy. Drugą nowością było pojawienie się nowych działów: rysunkowego i kabaretowo-parodystycznego. W przygotowanie Festiwalu zaangażowanych było kilku nauczycieli: Barbara Kaleta (opiekunka samorządu), Józef Pach, Lucyna Kwaśniewska, Jan Dzieślewski, Maria Golonka, Maria Lisowska, Anna Listwan i Michalina Wójcik.

Rok 1973 był rokiem dwóch Festiwali, bowiem czwarta edycja odbyła się 20 i 21 grudnia (już w nowym roku szkolnym). Jak podaje kronika, opracowano nowy regulamin (który jednak nigdzie się nie zachował) i wprowadzono nową dyscyplinę – taniec. W latach 70. Festiwal miał też drugą odsłonę: wieczorek taneczny dla wykonawców i organizatorów urządzany kilka dni po koncercie przez Samorząd Szkolny. Przez te trzy lata FMT stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym w Nowym Sączu. Świadczyć może o tym chociażby fakt, iż 10 kwietnia 1974 r. powtórzono grudniowy koncert, zapraszając na niego uczniów innych sądeckich szkół.
Piąty Festiwal odbył się w grudniu 1974 r. (tak wynika ze Szczegółowego planu pracy Dyrekcji i Rady Pedagogicznej na m-c grudzień 1974 r. oraz kroniki klasy 3a). Jego organizacja spoczywała na barkach profesorów Józefa Pacha i Antoniego Polaka oraz Samorządu pod wodzą Grażyny Górczyk. Tak jak poprzednie edycje, odbył się w sali kina Krokus w Domu Żołnierza przy Alejach Wolności. Brak dokładnej daty rekompensuje nam dokładna lista laureatów zamieszczona w trzeciej części naszej książki. Przy okazji małego jubileuszu Festiwalu w jednym z protokołów Rady Pedagogicznej znalazła się taka uwaga:

Popularność tej imprezy sięga daleko poza granice szkoły – jest to przecież impreza unikalna zorganizowana na wysokim poziomie, dająca młodzieży okazję do debiutu, pozostałym uczniom możliwość dużej porcji doznań artystycznych, a samorządowi możliwość wypróbowania swych talentów organizacyjnych.

Szósta edycja FMT odbyła się 16 i 17 stycznia 1976 r. tradycyjnie w Domu Żołnierza. Był to pierwszy Festiwal organizowany pod opieką Urszuli Adamek, nowej opiekunki Samorządu Szkolnego. Jak podaje jeden ze szkolnych dokumentów, koncert festiwalowy miał być powtórzony dla rodziców, uczniów innych szkół oraz… żołnierzy Karpackiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza. Czy rzeczywiście do tego doszło, nie wiemy. Ale sama chęć obejrzenia koncertów przez tak różnorodną publiczności wystawia imprezie I LO wysoką ocenę.

O siódmym Festiwalu wiemy bardzo mało. Jedynym zachowanym dokumentem jest podpisany przez dyrektora Jana Szopę wzór oficjalnego zaproszenia. Zawiera on datę i miejsce koncertu finałowego (z wręczeniem nagród i występem laureatów) – 16 marca 1977 r., godzina 11.30, sala DKK. Wynika z tego, że wcześniej odbył się koncert, na którym jury obejrzało wszystkie prezentacje i dokonało ich oceny. Jednak kiedy się on odbył, ilu było wykonawców, kto ich oceniał i kto został laureatem pozostaje zagadką. Ważną informacją jednak jest to, że po sześciu latach impreza została przeniesiona z sali kina Krokus w Domu Żołnierza do pobliskiego Domu Kultury Kolejarza.

Zgodnie z Planem pracy Samorządu Szkolnego przy I LO w Nowym Sączu na rok szkolny 1977/8 w grudniu miał odbyć się konkurs na plakat festiwalowy, w styczniu miał być zorganizowany i przeprowadzony VIII FMT, a w marcu powtórzenie koncertu laureatów dla uczniów sądeckich szkół. Natomiast Kronika samorządu podaje:

Minął Dzień Kobiet i oto znajdujemy się w pięknie udekorowanej sali kina „Kolejarz” [chodzi o DKK]. Wszystkie oczy utkwione były w kurtynę, która niebawem odsłoniła się i oczom zebranych ukazała się przewodnicząca szkoły kol. Zosia Świątek i po krótkim występie padły słowa: VIII Festiwal Młodych Talentów uważam za otwarty.

Zatem termin ósmej edycji znów nie jest do końca jasny. Wiemy, że koncert prowadzili: Jadwiga Potoczek, Mariusz Paprocki i Henryk Okarma. Znamy nazwiska kilku wykonawców (zob. trzecia część książki), spośród których Janusz Michalik zdobył I miejsce za recytację, a Ryszard i Janusz Jonakowscy otrzymali nagrodę publiczności.

Kiedy odbył się IX FMT? Jak wspomina w drugiej części książki Janusz Michalik, zorganizowano go równolegle z egzaminami maturalnymi, czyli w maju 1979 r. Na podstawie zdjęć można ustalić, że po dwóch latach impreza wróciła do Domu Żołnierza, a dzięki Kronice Samorządu znamy skład jury: profesorowie Urszula Adamek i Bronisław Herowski oraz Beata Żymirska, Andrzej Kubacki i Leszek Porębski. I drugi mały jubileusz – X edycja Festiwalu. Odbył się w dniach 10-11 kwietnia 1980 r., tym razem znów w DKK (lub w kinie Kolejarz w Domu Robotniczym przy ul. Zygmuntowskiej). Laureatami zostali: w konkurencji śpiewu – Beata Król i Joanna Piejko, w konkurencji gry na instrumencie – Agata Szczepanik, w konkurencji recytacja – Janina Remont, Małgorzata Stankiewicz i Agata Citak, a nagrodę publiczności otrzymała Joanna Piejko. I tyle faktów.

Lata 1980-1981 były pod każdym względem wyjątkowe. Przede wszystkim to czas strajków w Stoczni Gdańskiej, karnawału „Solidarności” i wreszcie stanu wojennego. Rozpoczynająca się dekada miała okazać się niezbyt łaskawa dla Festiwalu. Zaczęło się od tego, że na posiedzeniu Rady Pedagogicznej 28 sierpnia 1980 r. Józef Pach „podał w wątpliwość sensowność kontynuowania Festiwalu Młodych Talentów (…) jako [imprezy] zbyt pracochłonnej i nie cieszącej się już zbytnim zainteresowaniem uczniów.” (To osłabienie zainteresowania potwierdza we wspomnieniach Dorota Wąsowicz w drugiej części książki.) Zaprotokółowano: „Problem ten postanowiono przedyskutować w węższym gronie.” Wynikiem tej dyskusji była decyzja (zapisana w protokole Rady Pedagogicznej z 18 lutego 1981 r.) o przygotowaniu XI Festiwalu Młodych Talentów. O pomoc w jego realizacji zwróciła się do wychowawców klas Urszula Adamek, opiekunka Samorządu Szkolnego. Niestety plan nie został zrealizowany, o czym na konferencji plenarnej 27 czerwca 1981 r. poinformowała wicedyrektor Michalina Wójcik. W roku szkolnym 1980/1981 nastąpiła więc pierwsza przerwa w organizacji Festiwalu. Wprowadzenie stanu wojennego wydłużyło tę przerwę o kolejny rok szkolny.

c.d.n.